Wraz z wprowadzeniem technologii HyperV Microsoft utworzył zupełnie nowy model wirtualizacji sprzętu serwerowego. Windows Server 2008 z HyperV na pokładzie działa jak typowy Hypervisor, z tą różnicą, iż architektura zakłada przeniesienie warstwy sterowników sprzętu obsługiwanego przez systemy z poziomu zarządcy do samego guesta.
Manewr ten został w książce “Introducing WINDOWS SERVER 2008” nazwany przez Mitch’a Tulloch’a jako “Enlightenment”. Określenie to jest wykorzystane dla odróżnienia systemów wspierających nową architekturę od starszych, nieświadomych faktu, że żyją w środowisku wirtualnym. Takie systemy są nazywane “legacy OS”, hypervisor obsługuje je poprzez tradycyjną emulację sprzętu.
O właśnie, ta świadomość bycia zakładnikiem W2k8 (wooooow, już im zazdroszczę ;P) została nazwa przez Microsoft oświeceniem. Kilka stron dalej Autor wspomnianej książki wyjaśnia zmianę frontu w walkach z otwartym oprogramowaniem i wprowadza czytelnika w nową erę, gdzie dobroć i łaska Projektantów z Redmont spływa pod postacią oświecenia także na unixowe systemy operacyjne. I tak powstaje “Enlightened Linux Guest”. W oparciu o tę koncepcję dokonałem ogólnego projektu pewnej wizji, której konkretny kształt nadał TeMPOraL w takiej oto tapecie:
Należy tutaj przyznać projektantom HyperV ogromnego “plusa” za tę architekturę, jednak sam termin oświeconego pingwina pod wpływem windows tak bardzo wydaje się być abstrakcyjny, że aż śmieszny.
Więcej na temat poprawy stosunków dyplomatycznych Bill’a Gates’a z Rodem Pingwinim wkrótce.
Pingback: Linux Oświecony - Tapety | TeMPOraL's devBlog